गुल्मीमा २७७ जनामा डेंगु र ११९ जनामा स्क्रब टाइफस संक्रमण पुष्टि

स्वास्थ्य कर्मीको आइसियुमा उपचार

0
326

गीता बस्याल
भदौ ३१,०७९ गुल्मीः गुल्मी जिल्लामा साउन र भदौ महिनामा २७७ जनामा डेंगु र ११९ जनामा स्क्रब टाइफस पुष्टि भएको स्वास्थ्य कार्यालय गुल्मीले जनाएको छ ।

जिल्लाको सत्यवती गाउँपालिकामा एक सय १२ जना,छत्रकोट गाउँपालिकामा एक सय ११ जना,रेसुंगा नगरपालिकामा ४७ जना, मुसिकोट नगरपालिकामा तीन ,रुरुक्षेत्र गाउँपालिकामा १४ जना, गुल्मीदरबार गाउँपालिकामा एक जना गरी जिल्लामा कुल २७७ जनामा डेंगु संक्रमण पुष्टि भएकोे स्वास्थ्य कार्यालय गुल्मीका ल्याव टेक्निसियन निरीक्षक सुमन सापकोटाले जानकारी दिए ।

यस्तै जिल्लामा स्कब्र टाइफसको बिरामीहरुको संख्या पनि बढ्दै गएको सापकोटाले बताए । सापकोटाका अनुसार जिल्लामा ११९ जना स्कब्र टाइफसका बिरामीहरु रहेका छन् । जसअनुसार सत्यवती गाउँपालिकामा ६२ जना, रेसुंगा नगरपालिकामा ३२ जना, छत्रकोट गाउँपालिकामा २५ जना र रुरुक्षेत्र गाउँपालिकामा ११ जनामा संक्रमण पुष्टि भएको सापकोटाले बताए ।

डेंगु रोग र स्क्रब टाइफस रोगका लक्षणहरु करिब मिल्दो जुल्दो रहेकाले सचेत हुनुपर्नेमा स्वास्थ्य कार्यालय गुल्मीले जनाएको छ । अत्याधिक ज्वरो आउने र शरिर दुख्ने जस्ता लक्षणहरु हुने मिल्दो जुल्दो हुने स्वास्थ्य कार्यालय गुल्मीले जनाएको छ ।

जिल्लामा परीक्षणका लागि कीट अभाव नभएको स्वास्थ्य कार्यालय गुल्मीले जनाएको छ । जिल्लामा निशुल्क रुपमा परीक्षण गर्ने ब्यस्था नभए पनि सात सय देखि एक हजार रुपैयाँ सम्म शुल्क तिरेर परीक्षण गर्न सकिने सापकोटाले बताए ।

डेंगु रोग बच्चा देखी बृद्धसम्मका लागि भएको पाइएको कार्यालयले जनाएको छ ।

डेंगु संकमण पश्चात स्वास्थ्य कर्मी नै आइसियुमा

जिल्लामा स्वास्थ्य कर्मीलाई नै डेंगु संक्रमण भएपश्चात आइसियुमा राखेर उपचार भइरहेको स्वास्थ्य कार्यालयले जनाएको छ ।

जिल्लाको रुरुक्षेत्र गाउँपालिकामा कार्यरत एक स्वास्थ्यकर्मीको लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालको आइसियुमा अहिले उपचार भइरहेको कार्यालयले जनाएको छ ।

यता गुल्मी अस्पतालका डाक्टर उत्तम पच्याले डेंगु रोग लामखुट्टेको टोकाइबाट लाग्ने भएकाले लामखुट्टेको टोकाइबाट बच्नु नै उत्तम उपाय भएको बताए ।

साँझमा सुत्दा झुल लगाएर सुत्ने ,शरीर छोपिने गरी कपडाहरु लगाउने , घर वरपर पानी जम्ने खाल्डाखुल्डीहरु नराख्ने र उच्च ज्वरो संगै स्वास्थ्यमा समस्या देखा परेमा नजिकको स्वास्थ्य संस्थाहरुमा गई स्वास्थ्य परीक्षण गराउन पच्याको सुझाब छ ।

SHARE