मुख्यमन्त्री चौधरीको राजीनामा,महरा मुख्यमन्त्री बन्दै

0
105

दिवाकर पोख्रेल
देउखुरी, चैत २२ गते । लुम्बिनी प्रदेशका मुख्यमन्त्री डिल्लीवहादुर चौधरीले राजीनाम दिनुभएको संघीय सरकारमा गठबन्धन परिवर्तन भएर नयाँ गठबन्धन परेपछि अल्पमतमा पर्नुभएका मुख्यमन्त्री चौधरीले आज प्रदेशसभाको बैठकलाई शम्बोधन गर्दै पदबाट राजीनाम गर्नुभएको हो ।

मुख्यमन्त्रीले सरकार जोगाउन अन्तिम प्रयास गरेपनि सरकारमा सहभागि मन्त्रीहरुले राजीनीमा गर्दै नयाँ गठबन्धनलाई समर्थन गरेपछि बाध्य भएर राजीनिमा गर्नुभएको हो । प्रदेशमा राप्रपा र नागरिक उन्मुक्ती पार्र्टी,लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टीको साथ लिएर सरकार जोगाउने प्रयास मुख्यमन्त्री चौधरीको सफल हुन सकेन । नागरिक उन्मुक्ती पार्टीको विवाद लुम्बिनीमा पनि देखियो । नागरिक उन्मुत्ती पार्टीबाट चौधरी नेतृत्व सरकारमा भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्री रहनु भएका धर्मविर चौधरी जसपाबाट मन्त्री रहनुभएका भण्डारी लाल अहिरेले विहिवार दिउशो राजनीमा बसझाएपछि मुख्यमन्त्री चौधरी थप दबावमा पर्नुभएको थियो ।

काँग्रेस संसदीय दलको बैठकमा प्रदेशसभालाई शम्बोधन गरेर राजिनामा गर्ने निर्णय बमोजिम चौधरीले प्रदेशसभालाइृ शम्बोधन गर्दै राजीनामा गर्नुभएको हो । प्रदेशसभालाईशम्बोधन गर्दै चौधरीले आफ्नो कार्यकालमा भएका कामको जानकारी गराउँदै आफु नेतृत्व सरकारले गर्न खोजेको कामलाई निरन्तरता दिन समेत आग्रह गर्नुभयो । कर्मचारीतन्त्र प्रति आक्रमक देखिनु भएका चौधरीले कर्मचारीले काम नगर्ने प्रवृतिलाई अन्त्य गर्न आवश्यक रहेको बताउनुभयो । संघीयता कार्यन्वयन र संस्थागत गर्ने विषयमा निन्ता व्यक्त गर्नुभएका चौधरीले प्रदेशसभामा रहेका सबैदल एक ठाउँमा आउनुपर्ने बताउनुभयो । उहाँले भन्नुभयो,‘सरकार आउने जाने त होला हुन्छ, तरहामी अब सबै दल एक ठाउँमा बसेर मुख्यमन्त्री चौधरी वैशाख १४ मा लुम्बिनी प्रदेशको मुख्यमन्त्रीमा नियुक्त भई वैशाख १९ मा विश्वासको मत ल्याउनु भएको थियो ।

मुख्यमन्त्री चौधरीले प्रदेशसभालाई शम्बोधन गर्दै राजनीतिक उथलपुथललेसंघीयता खतरामा रहेको बताउनुभयो ।पटकपटक सरकार बन्ने र भत्कने खेलले प्रदेशको औचित्य सावित गर्न नसकिने भन्दै अब दलहरु प्रदेश,संघीयताकोऔचित्य पुष्ट्रि गर्नेगरी छलफल गर्न आवश्यक रहेको बताउनुभयो । उहाँलेभन्नुभयो,‘सरकार जाने जस्तो भयो भने कर्मचारीले काम नगर्ने,काम नै छाड्ने भयो,तरपनि सरकारले जनताको घरघरमा जाने प्रयास गरेको थियो ।’ अब बन्ने सरकारले पनि संघीयताको औचित्य पुष्ट्रि गर्नेगरी जनताको काम गर्न आवश्यकरहेको उहाँको भनाइ थियो । मुख्यमन्त्री चौधरीले राजीनामा गरेपछि लुम्बिनीमा नयाँ सरकारको गठनको बाटो खलेको छ ।

यसैविच लुम्बिनी प्रदेशमा नेकपा माओवादी केन्द्रलाई मुख्यमन्त्री बनाउने गरी नेकपा एमाले माओवादी सहितको गठबन्धन विच पाँच बुंदे सहमति भएको छ । नेकपा माओवादी केन्द्र माओवादीका जोखवहादुर महरालाई मुख्यमन्त्रीमा समर्थन गर्ने गरी सहमति भएको नेकपा एमाले लुम्बिनी प्रदेश संसदीय दलका नेता लिला गिरीले जानकारी दिनुभयो ।

यस्तै सहमतिमा प्रदेश सरकारबाट गर्ने सबै राजनीतिक नियुत्तीहरुमा सरकारमा सहभागि सबै दलहरुको अपनत्व हुने गरी उल्लेख छ । प्रदेशको पहचिान गर्ने प्रदेश गौरवका योजनाहरु साझेदार दलहरुको साझा प्राथमिकताको रुपमा कार्यान्वयन गरिने उल्लेख छ । प्रदेश सरकारको नीति तथा कार्यक्रम,बजेटको प्राथमिकता र उदेश्य निर्धारण,बजेट निर्माण लगायत सरकारलाई सहयोग गर्न सरकारमा सहभागि दलहरुको नेतृत्वबाट निर्देशक समिति निर्माण गरि कार्यसम्पादन गर्ने नीति अवलम्बन गर्ने पनि सहमति भएको छ ।

सहमति पत्रमा नेकपा माओवादी केन्द्रका संसदीय दलकानेता जोखबहादुर महरा,नेकपा एमालेका संसदीयदलका नेता लिला गिरी,जनता समाजवादी पार्टीका संसदीय दलका नेता भण्डारीलाल अहिर,एकिकृत समाजवादीका भगवती अधिकारी र स्वतन्त्र साँसद खड्क बस्नेतले हस्ताक्षर गर्नुभएको छ । सहमति पत्रमा हस्ताक्षर गर्ने दलको प्रदेशसभा संख्या ४४ छ । ८६ प्रदेशसभा सदस्य मध्ये सरकार गठनका लागि आवश्यक पर्ने संख्या पुगिसकेको र नागरिक उन्मुक्ती, लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी संगपनि छलफल भएकोले विहीवारै प्रदेश प्रमुख समक्ष नयाँ सरकारको दावी पेश गर्ने नेकपा माओवादी केन्द्रका संसदीय दलका उपनेता इन्द्रजित थारुले जानकारी दिनुभयो ।

 

 

SHARE