पृथ्वी माबिमा चार लाखको अक्षयकोष स्थापना

0
41

सूर्य सुनार
फागुन ५, २०८०गुल्मी : गुल्मी जिल्लाको मुसिकोट नगरपालिका ३ मा अवस्थित पृथ्वी माध्यामिक विद्यालयमा ओमबहादुर थापाले चार लाखको अक्षयकोष स्थापना गर्नुभएको छ । स्वर्गीय बुवा इन्द्रबहादुर थापाको स्मृतीमा अक्षयकोष स्थापना गर्नुभएको हो ।

मुसिकोट नगरपालिका ३ मैदान जन्म घर भई हाल वेल्जीयम कर्म स्थान गराउनुभएका विद्यालयका पूर्व विद्यार्थी ओमबहादुर थापाले अक्षयकोष स्थापना गर्नुभएको विद्यालयका प्रधानाध्यपक चन्द्रबहादुर पाण्डेले जानकारी दिनुभयो ।

थापाले स्थापना गरेको अक्षयकोष संचालन निर्देशिका अनुसार अक्षयकोष राष्ट्रिय वाणिज्य बैंकमा मुद्धति खातामा राखी वार्षिक आउने ब्याजको ८० प्रतिशत रकमबाट उत्कृष्ट हुने विद्यार्थीलाई प्रोत्साहन रकम उपलब्ध गरिने र २० प्रतिशत रकमबाट सोको व्यवस्थापनका लागि प्रयोग गर्ने प्रधानाध्यापक पाण्डेले बताउनुभयो ।

पृथ्वी माध्यामिक विद्यालयमा बुवा तथा थापा परिवारको शिक्षा प्रतिको मोह तथा शिक्षा क्षेत्रमा प्रेरित गर्ने गरेको सम्झनामा विद्यालयमा चार लाख रुपैयाँको अक्षयकोष स्थापना गरेको ओमबहादुर थापाले बताउनुभयो । कक्षा आठ सम्म आफूले पनि सोही विद्यालयमा पढेका र पृथ्वी माध्यामिक विद्यालयमा थापा परिवारको सुरुवात देखी नै नजिकको सम्बन्ध रहेको समेत उहाँको भनाई छ ।
आफूले अध्ययन गरेको विद्यालयमा अक्षयकोष स्थापना गरी विपन्न, गरिब अभिभावक विहिन बालबालिकाहरुको साहरा बन्न पाउँदा धेरै खुशी लागेको  बताउनुभयो।

शैक्षिक गुणस्तर वृद्धि गर्नका लागि गरिब, विपन्न, जेहेन्दार विद्यार्थीलाई प्रोत्साहित गर्न जरुरी भएको र त्यसका लागि कोषले महत्त्वपूर्ण भूमिका खेलेको प्रधानाध्यपक पाण्डेको भनाइ छ ।

अक्षयकोषबाट आउने व्याजबाट बार्षिक १० जना भन्दा बढि गरिब, विपन्न वा अभिभावक विहिन परिवारका विद्यार्थी लाभावित हुने विद्यालयका प्रधानाध्यपक पाण्डेले बताउनुभयो ।

SHARE