२०७८ को जनगणनामा युवा जनशक्तिलाई प्राथमिकता दिइने

0
72

पुस १७ ,२०७६ गुल्मी :  १२ औ राष्ट्रिय जनगणना २०७८ मा युवा जनशक्तिलाई बिशेष प्राथमिकता दिइने भएको छ । तथ्याङक कार्यलय पाल्पाले गुल्मीमा बिहीबार आयोजना गरेको राष्ट्रिय जनगणना २०७८ को तयारीका लागि जिल्ला स्तरीय छलफल तथा अन्र्तक्रिया कार्यक्रमा तथ्याङक कार्यलय पाल्पाका निमित्त प्रमुख लेखनाथ पाण्डेले जनगणनाको गणक र सुपरीबेक्षणमा युवाहरुलाई प्राथमिकता दिइने बताएका छन् । उनले २०६८ सालको जनगणनामा शिक्षकहरुलाई जिम्मेबारी दिइएको भन्दै २०७८ मा युवाहरुलाई प्रथामिकता दिने र जसका काराण युवाहरुलाई रोजगारको समेत अबसर हुने दाबी गरे । उनले उच्च माध्यमिक शिक्षा पास गरेकालाई गणक र स्नातक गरेकाहरुलाई सुपरीबेक्षकको रुपमा लगाउन सकिने समेत बताए । युवाहरुको जनशक्तिबाट अपुग भएमा शिक्षकहरुलाई पनि प्रयोग गर्न सकिने उनले दाबी गरे ।

कार्यक्रममा नागरिक समाज गुल्मीका अध्यक्ष पदम प्रसाद पाण्डेले सत्य तथ्यका आधारमा जनगणना गर्न र अधिक्तम प्रचार प्रसार गर्न आग्रह गरे । स्थानीय स्तरमा जनगणनाको महत्वको बारेमा जानकारी गराउनु पर्ने भन्दै धर्म , जातजातीको तथ्याङकमा दुरुपयोग नगर्न समेत उनले सुझाब दिए । धर्म र जातजातीको आधारमा यर्थाथता तथ्याङक नभई कतिपय सन्र्दभमा बढाई चढाई गर्ने गरेकाले त्यस्तो नगर्न समेत उनले आग्रह गरे ।
यस्तै कालीगण्डकी गाउँपालिका वडा नं ५ का वडा अध्यक्ष थम्मन सिंह आलेले एउटै परिवार धेरै ठाउँमा बसोबास गर्ने भएकाले यर्थाथ तथ्याङक नआउने हो की भन्दै त्यसमा ख्याल गर्न सुझाब दिए । उधोग बाणिज्यसंघ गुल्मीका माहासचिब तारा प्रसाद भुसालले अधिक्तम मात्रामा प्रबिधिहरुको प्रयोग गरेमा यर्थाथता आउन सक्ने भन्दै प्रबिधिहरुको प्रयोग गर्न सुझाब समेत दिए । यस्तै कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि रेसुंगा नगरपालिकाका प्रमुख डिल्लीराज भुसालले युवा जनशक्तिलाई जनगणना कार्यमा लगाउनुपर्ने भन्दै यथार्थ बिबरण आउनुपर्नेमा जोड दिए ।
यस्तै गुल्मी जिल्लाका प्रमुख जिल्ला अधिकारी कोशहरी निरौलाले जनगणनाको बिशेष महत्व हुने भएकाले सबैले आ आफनो ठाउँबाट सहयोग गरि यर्थाथ तथ्याङ्क ल्याउनमा सहयोग गर्न आग्रह गरे ।
यस्तै २०७८ को जनगणनामा प्रबिधिको उच्चतम प्रयोग गरिने भन्दै जनगणनालाई सफल बनाउन सबैले आ आफनो ठाउँबाट सहयोग गर्न समेत आग्रह गरे । कार्यक्रममा १२ वटै स्थानीय तहका प्रमुख ,उपप्रमुख , प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत , कार्यलय ,संघ संस्थाका प्रमुख प्रतिनिधि तथा सरोकारवालाहरुको उपस्थिति रहेको थियो ।

SHARE